Tek Tarım
   Zararlılar
ÇAM KESE BÖCEĞİ
Çam Kese Böceği Thaumetopoea pityocampa (Schiff.)

DAVRANIŞ

Yayılış alanında çam ve sedir türlerinde zarar yapar. Türkiye'de bugüne kadar Pinus brutia, P. nigra, P. silvestris, P. pinea, P. halepensis ve Cedrus libani'ler üzerinde tespit edilmiştir. Ağacın iğne yapraklarının tükenmesi halinde civardaki ardıçlarda da beslenir. Gıda bulunmadığında Olea europea, Cistus spp, Phillyrea media, Arbutus unedo gibi maki elemanlarının yapraklarını da yer. Fakat bu sonuncular tırtıllar için iyi birer gıda kaynağı değillerdir. Böylece gıdaları değişen tırtıllar çoğu kez ölürler.

Zararı:

Esas zararı tırtıl yapar. Tırtıllar yaşamları boyunca ağaçların iğne yapraklarını yerler. Bu nedenle fizyolojik ve primer zararlı bir böcektir. Miktarı az olursa yalnız yuvalarının civarında bulunan iğne yapraklar zarar görür. Fakat kitle halinde ürediklerinde ağaçları ve meşcereleri tamamen çıplak hale getirirler.

MORFOLOJİSİ

Ergin: Gerilmiş ön kanatları arasındaki açıklık erkekte 30, dişide 35 - 40 mm'dir. Üzerinde, erkekte daha belirgin görülen enlemesine üç çizgi bulunan ön kanatları kahverengimsi gri renktedir. 

 

Yumurta:

Beyaz renkte ve 1 mm boyunda olup alt tarafı düzdür.

Tırtıl:

Yumurtadan ilk çıkan tırtılların boyu 1,5 mm'dir. Olgun tırtıllar 35-40 mm'ye ulaşır. Sırtları açık kahverengi, yan tarafları sarımtrak esmer ve karın kısmı sarımtrak kahve rengindedir. Vücutları bol kıllıdır.

Pupa:

Kırmızımtırak kahverengi olup boyları 20 - 25, genişlikleri 8 - 10 mm'dir. Yapılan ölçmelere göre dişi böçeklerin pupa boyları erkeklerinkinden ortalama 4 ve enleride 1.5 - 2 mm kadar büyüktür. 

KONTROLÜ

Sonbahardan ilkbahara kadar, yani tırtıl dönemi esnasında keseler dal makaslarıyla kesilerek yangına karşı gerekli emniyet önlemleri alındıktan sonra yakılır.Tırtılların üzerinde bulunan ayna kıllarının sebep olduğu kaşıntı ve kabarcıklara engel olmak için savaşta çalışan işçilerin çıplak yerlerine vazelin sürmeleri, ellerine eldiven giymeleri ve gözlerine gözlük takmaları büyük yarar sağlar.
Böceğin geniş bir alanda kitle üremesi halinde tırtıllarına karşı çeşitli mide ve temas zehirleri kullanılır. Örneğin, Diflubenzuron etkili maddeli Dimilin preparatı ile bu zararlıya karşı son yıllarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.
Ağaçlandırma sahalarındaki kızılçamlar üzerindeki Çam keseböceğinin yumurta koçanları elle toplanarak imha edilir.

Geri
KURUMSAL
ÜRÜNLERİMİZ
Çevre Sağlığı İlaçları
Hayvan Yakalama Ürünleri
İlaçlama Ekipmanları
ZARARLILAR
HİZMETLERİMİZ
İlaçlama Hizmetleri
İLETİŞİM
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
Kroki ve Haritalar